NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK962R5-60E,118
BUK962R5-60E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK962R5-60E,118
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 120A D2PAK
Datasheet Download
BUK962R5-60E,118.pdf
Availability of BUK962R5-60E,118
QUANTITY
BUK962R5-60E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK962R5-60E,118
Internal Part NumberEIS-BUK962R5-60E,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab Source 09/Jun/2014
Wafer Fab Site Addition 05/Aug/2014
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.5 mOhm @ 25A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs120nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds17450pF @ 25V
Power - Max357W