NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK963R1-40E,118
BUK963R1-40E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK963R1-40E,118
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 100A D2PAK
Datasheet Download
BUK963R1-40E,118.pdf
Availability of BUK963R1-40E,118
QUANTITY
BUK963R1-40E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK963R1-40E,118
Internal Part NumberEIS-BUK963R1-40E,118
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.7 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs69.5nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9150pF @ 25V
Power - Max234W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK963R1-40E,118
BUK963R1-40E,118 Details Description
Related parts for BUK963R1-40E,118
RES SMD 57.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 256MB datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3.5W 230-240V datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 25A SCREW 125V datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 2.6A 28.8 MOHM datasheet.pdf
8200UF 50V 30X45 datasheet.pdf