NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9640-100A,118
BUK9640-100A,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9640-100A,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 39A D2PAK
Datasheet Download
BUK9640-100A,118.pdf
Availability of BUK9640-100A,118
QUANTITY
BUK9640-100A,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9640-100A,118
Internal Part NumberEIS-BUK9640-100A,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C39A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs39 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs48nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3072pF @ 25V
Power - Max158W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9640-100A,118
BUK9640-100A,118 Details Description
Related parts for BUK9640-100A,118
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 200MHZ 408TBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CORD 18AWG 3COND SVT BLACK datasheet.pdf
RES 2.10K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf