NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK98150-55/CUF
BUK98150-55/CUF picture photo
Mfg. Part Number
BUK98150-55/CUF
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT223
Datasheet Download
BUK98150-55/CUF.pdf
Availability of BUK98150-55/CUF
QUANTITY
BUK98150-55/CUF Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK98150-55/CUF
Internal Part NumberEIS-BUK98150-55/CUF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs150 mOhm @ 5A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds330pF @ 25V
Power - Max8.3W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSC-73
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK98150-55/CUF
BUK98150-55/CUF Details Description
Related parts for BUK98150-55/CUF
IC MMIC AMP 6-SUPER MINIMOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMC datasheet.pdf
SHELL KIT FOR PRO BEAM JR RCPT datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 13POS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SON datasheet.pdf
HDM 5EMPO140F210F K datasheet.pdf
VARISTOR 1000A 16V 1812 datasheet.pdf
TV 29C 29#16 PIN WALL RECP datasheet.pdf
TV 39C 39#16 PIN PLUG datasheet.pdf
24-bit, 192kHz Stereo CODEC with 5 Channel I/P Multiplexer IC datasheet.pdf