NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9832-55A,115
BUK9832-55A,115 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9832-55A,115
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 12A SOT223
Datasheet Download
BUK9832-55A,115.pdf
Availability of BUK9832-55A,115
QUANTITY
BUK9832-55A,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9832-55A,115
Internal Part NumberEIS-BUK9832-55A,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Jul/2015
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
SOT223 Copper Wire 23/Dec/2013
Copper Wire Revision 17/Mar/2014
Copper Wire Revision 24/May/2014
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs29 mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1594pF @ 25V
Power - Max8W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSC-73
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9832-55A,115
BUK9832-55A,115 Details Description
Related parts for BUK9832-55A,115
RES 0.25 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC UART W/RS485 28-QSOP datasheet.pdf
IC PLD 7NS 20PLCC datasheet.pdf
CONN HD ARRAY 299POS FEMALE GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 700MA 30 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
INPUT MODULE 16 DIGITAL 24VDC datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC D-CAP CTRLR BUCK 32VQFN datasheet.pdf
WIDE BAND CHOKE 355OHM datasheet.pdf