Taiyo Yuden UMK063CG5R6DT-F
UMK063CG5R6DT-F picture photo
Mfg. Part Number
UMK063CG5R6DT-F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0201
Datasheet Download
UMK063CG5R6DT-F.pdf
Availability of UMK063CG5R6DT-F
QUANTITY
UMK063CG5R6DT-F Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK063CG5R6DT-F
Internal Part NumberEIS-UMK063CG5R6DT-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK063CG5R6DT-F
Related LinksUMK063C, UMK063CG5R6DT-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK063CG5R6DT-F Details Description
Related parts for UMK063CG5R6DT-F
JUMPER-H9992TR/1852BR/H9992TR12" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OFFLINE SW PWM OCP OVP 12EDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 816K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf