NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9K35-60E,115
BUK9K35-60E,115 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9K35-60E,115
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2N-CH 60V 22A LFPAK56D
Datasheet Download
BUK9K35-60E,115.pdf
Availability of BUK9K35-60E,115
QUANTITY
BUK9K35-60E,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9K35-60E,115
Internal Part NumberEIS-BUK9K35-60E,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTrenchMOS Silicon Process 19/Sep/2014
TrenchMOS Silicon Process Revision 17/Jan/2015
PCN PackagingLeader/Trailer Update 03/Apr/2015
Lighter Reel Update 29/Aug/2015
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET Type2 N-Channel (Dual)
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A
Rds On (Max) @ Id, Vgs32 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs14.2nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1081pF @ 25V
Power - Max38W