NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9Y15-60E,115
BUK9Y15-60E,115 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9Y15-60E,115
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 53A LFPAK
Datasheet Download
BUK9Y15-60E,115.pdf
Availability of BUK9Y15-60E,115
QUANTITY
BUK9Y15-60E,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9Y15-60E,115
Internal Part NumberEIS-BUK9Y15-60E,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTrenchMOS Silicon Process 19/Sep/2014
Wafer Fab Site Transfer 15/Dec/2014
PCN PackagingLighter Reel Update 29/Aug/2015
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C53A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs13 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs17.2nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2603pF @ 25V
Power - Max95W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9Y15-60E,115
BUK9Y15-60E,115 Details Description
Related parts for BUK9Y15-60E,115
Connector Quick Connect Receptacle 12-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
THERM NTC 5K OHM 5% 28 AWG RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 25.62VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 90 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf