NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9Y27-40B,115
BUK9Y27-40B,115 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9Y27-40B,115
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 34A LFPAK
Datasheet Download
BUK9Y27-40B,115.pdf
Availability of BUK9Y27-40B,115
QUANTITY
BUK9Y27-40B,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9Y27-40B,115
Internal Part NumberEIS-BUK9Y27-40B,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationR0-Clip Overhang Removal 14/Apr/2014
R0-Clip Overhang Revision 14/Sep/2015
PCN PackagingLeader/Trailer Update 03/Apr/2015
Lighter Reel Update 29/Aug/2015
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C34A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs24 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.3V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs11nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds959pF @ 25V
Power - Max59.4W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9Y27-40B,115
BUK9Y27-40B,115 Details Description
Related parts for BUK9Y27-40B,115
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CAP THIN FILM 10PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 400V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CAT 6 1U 48 PORT PATCH PANEL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf