NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9Y40-55B,115
BUK9Y40-55B,115 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9Y40-55B,115
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 26A LFPAK
Datasheet Download
BUK9Y40-55B,115.pdf
Availability of BUK9Y40-55B,115
QUANTITY
BUK9Y40-55B,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9Y40-55B,115
Internal Part NumberEIS-BUK9Y40-55B,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationR0-Clip Overhang Removal 14/Apr/2014
R0-Clip Overhang Revision 14/Sep/2015
PCN PackagingLeader/Trailer Update 03/Apr/2015
Lighter Reel Update 29/Aug/2015
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C26A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs36 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs11nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1020pF @ 25V
Power - Max59W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9Y40-55B,115
BUK9Y40-55B,115 Details Description
Related parts for BUK9Y40-55B,115
FIXED IND 6.8UH 294MA 2.4 OHM datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64-TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
DAUGHTER CARD 9S12XS 52-QFP datasheet.pdf
CONN PLUG 12 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 410 I/O 900BGA datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
BVZF 7.62/08/180F SN BK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf