Signal Transformer MPI-250-36
MPI-250-36 picture photo
Mfg. Part Number
MPI-250-36
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 250VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
MPI-250-36.pdf
Availability of MPI-250-36
QUANTITY
MPI-250-36 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI-250-36
Internal Part NumberEIS-MPI-250-36
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesMPI
TypeLaminated Core
Voltage - Primary100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)Parallel 13.8A, Series 6.9A
Primary Winding(s)Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max250 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
Size / Dimension104.80mm L x 104.90mm W
Height - Seated (Max)98.20mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI-250-36
Related LinksMPI-2, MPI-250-36 Datasheet, Signal Transformer Distributor
MPI-250-36 Details Description
Related parts for MPI-250-36
CTRLR TEMP SSR 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC60H/AE60G/HSC60H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 300MW SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 1.07 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf