Seiko Instruments S-818A35AMC-BGPT2G
S-818A35AMC-BGPT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-818A35AMC-BGPT2G
Brief Description
IC REG LDO 3.5V 0.2A SOT23-5
Datasheet Download
S-818A35AMC-BGPT2G.pdf
Availability of S-818A35AMC-BGPT2G
QUANTITY
S-818A35AMC-BGPT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-818A35AMC-BGPT2G
Internal Part NumberEIS-S-818A35AMC-BGPT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.5V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-818A35AMC-BGPT2G
Related LinksS-818A35A, S-818A35AMC-BGPT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-818A35AMC-BGPT2G Details Description
Related parts for S-818A35AMC-BGPT2G
RES 95.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 2 SOLID STATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
VARISTOR 198V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
39000UF 16V 35X40MM 85C 5000H datasheet.pdf