Pulse Electronics Corporation BV030-7194.0
BV030-7194.0 picture photo
Mfg. Part Number
BV030-7194.0
Brief Description
XFRMR LAMINATED 0.5VA THRU HOLE
Datasheet Download
BV030-7194.0.pdf
Availability of BV030-7194.0
QUANTITY
BV030-7194.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BV030-7194.0
Internal Part NumberEIS-BV030-7194.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)Parallel 26mA, Series 13mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max0.5 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension32.50mm L x 27.50mm W
Height - Seated (Max)15.00mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BV030-7194.0
Related LinksBV030-, BV030-7194.0 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
BV030-7194.0 Details Description
Related parts for BV030-7194.0
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 48.7KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC DUAL USB PORT TVS 8-TSSOP datasheet.pdf
IC RF TXRX ZIGBEE 192KB 48QFN datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 55VWM 98VC SMCJ datasheet.pdf
PMI BASE 1 INCAND G-6 BAYO SCRW datasheet.pdf
6P 8C 3W LEFT VERT XCHD HDR datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf