Pulse Electronics Corporation BV030-7345.0
BV030-7345.0 picture photo
Mfg. Part Number
BV030-7345.0
Brief Description
XFRMR LAMINATED 2.3VA THRU HOLE
Datasheet Download
BV030-7345.0.pdf
Availability of BV030-7345.0
QUANTITY
BV030-7345.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BV030-7345.0
Internal Part NumberEIS-BV030-7345.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeLaminated Core
Voltage - Primary230V
Voltage - Secondary (Full Load)24V
Current - Output (Max)96mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Single
Center TapNo
Power - Max2.3 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension32.50mm L x 27.50mm W
Height - Seated (Max)29.00mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BV030-7345.0
Related LinksBV030-, BV030-7345.0 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
BV030-7345.0 Details Description
Related parts for BV030-7345.0
IC DIG POT DUAL 256 1K 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V TO-236AB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 1611 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 (42 + 2 Power) Position Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 2POS datasheet.pdf