Pulse Electronics Corporation BV030-7595.0
BV030-7595.0 picture photo
Mfg. Part Number
BV030-7595.0
Brief Description
XFRMR LAMINATED 2.8VA THRU HOLE
Datasheet Download
BV030-7595.0.pdf
Availability of BV030-7595.0
QUANTITY
BV030-7595.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BV030-7595.0
Internal Part NumberEIS-BV030-7595.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeLaminated Core
Voltage - Primary230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max)Parallel 116mA, Series 58mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max2.8 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension32.50mm L x 27.50mm W
Height - Seated (Max)34.00mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BV030-7595.0
Related LinksBV030-, BV030-7595.0 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
BV030-7595.0 Details Description
Related parts for BV030-7595.0
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 100KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CABLE 7COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 250V C0G 0805 datasheet.pdf