Pulse Electronics Corporation BV048-5228.0
BV048-5228.0 picture photo
Mfg. Part Number
BV048-5228.0
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE
Datasheet Download
BV048-5228.0.pdf
Availability of BV048-5228.0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BV048-5228.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BV048-5228.0
Internal Part NumberEIS-BV048-5228.0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Transformers
FamilyPower Transformers
Series-
TypeLaminated Core
Voltage - Primary230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max)Parallel 416mA, Series 208mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max10 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension50.50mm L x 42.50mm W
Height - Seated (Max)34.50mm
Voltage - Isolation-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BV048-5228.0
Related LinksBV048-, BV048-5228.0 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
BV048-5228.0 Details Description
Related parts for BV048-5228.0
CONN MINI-DIN 3PIN FEM VERT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
ROCKER 1/2 PC ROCKER 1 LED datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf