SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands BVL061000003N
BVL061000003N picture photo
Mfg. Part Number
BVL061000003N
Manufacturer
Product Category
Battery Chargers
Brief Description
BATTERY CHG UNIV 6VDC @ 1A
Datasheet Download
BVL061000003N.pdf
Availability of BVL061000003N
QUANTITY
BVL061000003N Order Process
Ship out your order
Specifications of BVL061000003N
Internal Part NumberEIS-BVL061000003N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Supply Solutions
Standard Package30
Category Battery Products
FamilyBattery Chargers
SeriesBVL
TypeLead Acid
Battery Cell Size6V
Number of Cells1
Voltage - Nominal6V
Charge Current - Max1A
Charge Time-
Voltage - Input100 ~ 250 VAC
Power - Max7.35W
Size / Dimension4.21" L x 2.60" W x 1.46" H (107.00mm x 66.00mm x 37.00mm)
Mounting TypeDesktop
Termination Style2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. Female
Operating Temperature5°C ~ 40°C
ApprovalsCE, cUL, TUV
FeaturesLED Indicator
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BVL061000003N
BVL061000003N Details Description
Related parts for BVL061000003N
CAP CER 1800PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 178.6VC R6 datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CDMA EVDOW/5 SW+SCR+AC,VZ datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
13W3 F PC TAIL THRU HOLE datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf