Murata Electronics North America BWR-12/210-D24-C
BWR-12/210-D24-C picture photo
Mfg. Part Number
BWR-12/210-D24-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC +/-12V +/-210MA DIP
Datasheet Download
BWR-12/210-D24-C.pdf
Availability of BWR-12/210-D24-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BWR-12/210-D24-C Order Process
Ship out your order
Specifications of BWR-12/210-D24-C
Internal Part NumberEIS-BWR-12/210-D24-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Nov/2013
Standard Package16
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBWR
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)210mA, 210mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.45" H (25.4mm x 25.4mm x 11.4mm)
Operating Temperature-25°C ~ 95°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BWR-12/210-D24-C
Related LinksBWR-12/2, BWR-12/210-D24-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
BWR-12/210-D24-C Details Description
Related parts for BWR-12/210-D24-C
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 25PPM datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
NT TOGGLE HDW PACKET 1 CONN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 104MA 33.8 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 62.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
S3,STR,NIB,RIV datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM IP57 24VDC datasheet.pdf
Digitally Programmable, 2A/200V 100 Watt, Electronic Loads datasheet.pdf