Murata Electronics North America BWR-15/165-D24-C
BWR-15/165-D24-C picture photo
Mfg. Part Number
BWR-15/165-D24-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC +/-15V +/-165MA DIP
Datasheet Download
BWR-15/165-D24-C.pdf
Availability of BWR-15/165-D24-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BWR-15/165-D24-C Order Process
Ship out your order
Specifications of BWR-15/165-D24-C
Internal Part NumberEIS-BWR-15/165-D24-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Nov/2013
Standard Package16
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBWR
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)165mA, 165mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.45" H (25.4mm x 25.4mm x 11.4mm)
Operating Temperature-25°C ~ 95°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BWR-15/165-D24-C
Related LinksBWR-15/1, BWR-15/165-D24-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
BWR-15/165-D24-C Details Description
Related parts for BWR-15/165-D24-C
CABLE 20COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 90MA 7 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 500V 1111 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 18VC SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RING TONG 14-16 AWG #1/4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 115MA 6.3 OHM SMD datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf