Murata Electronics North America BWR-15/330-D48A-C
BWR-15/330-D48A-C picture photo
Mfg. Part Number
BWR-15/330-D48A-C
Brief Description
CONV DC/DC +/-15V +/-330MA DIP
Datasheet Download
BWR-15/330-D48A-C.pdf
Availability of BWR-15/330-D48A-C
QUANTITY
BWR-15/330-D48A-C Order Process
Ship out your order
Specifications of BWR-15/330-D48A-C
Internal Part NumberEIS-BWR-15/330-D48A-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedium Power Industrial DC/DC Converters 5 ~ 60W
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)330mA, 330mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.38" H (50.8mm x 25.4mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BWR-15/330-D48A-C
Related LinksBWR-15/3, BWR-15/330-D48A-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
BWR-15/330-D48A-C Details Description
Related parts for BWR-15/330-D48A-C
FIXED IND 560UH 28MA 60 OHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 27MHZ RRO 8TDFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC datasheet.pdf
DC REACTOR 0.2 KW 200V datasheet.pdf
KJB 29C 29#16 PIN RECP datasheet.pdf
MOTOR PULLEY datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf