| Internal Part Number | EIS-BWR-5/6-3.3/7-D12-C | |
| Product Training Modules | Medium Power Industrial DC/DC Converters 5 ~ 60W | |
| Standard Package | 18 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | BWR | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 10V | |
| Voltage - Input (Max) | 18V | |
| Voltage - Output 1 | 5V | |
| Voltage - Output 2 | 3.3V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 6A, 7A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 33W | |
| Voltage - Isolation | 1kV (1000V) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 8-DIP Module (7 Leads) | |
| Size / Dimension | 2.00" L x 2.00" W x 0.45" H (50.8mm x 50.8mm x 11.4mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Efficiency | 86% | |
| Power (Watts) - Max | 33W | |