Artesyn Embedded Technologies BXA3-48S15
BXA3-48S15 picture photo
Mfg. Part Number
BXA3-48S15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC SNGL 15V OUT 3W
Datasheet Download
BXA3-48S15.pdf
Availability of BXA3-48S15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BXA3-48S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXA3-48S15
Internal Part NumberEIS-BXA3-48S15
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBXA3
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation500V
FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (600 mil, 10 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.50" H (31.8mm x 20.3mm x 12.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXA3-48S15
Related LinksBXA3-, BXA3-48S15 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
BXA3-48S15 Details Description
Related parts for BXA3-48S15
CONN D-SUB PLUG 109 MIX 3C3 datasheet.pdf
IC FPGA 89 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 43POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC XO 19.2MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf