Artesyn Embedded Technologies BXA40-24S05
BXA40-24S05 picture photo
Mfg. Part Number
BXA40-24S05
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC SNLG 5V OUT 40W
Datasheet Download
BXA40-24S05.pdf
Availability of BXA40-24S05
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BXA40-24S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXA40-24S05
Internal Part NumberEIS-BXA40-24S05
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBXA40
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.20" L x 2.20" W x 0.50" H (55.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXA40-24S05
Related LinksBXA40, BXA40-24S05 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
BXA40-24S05 Details Description
Related parts for BXA40-24S05
RES SMD 27.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.71VC SMD datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 270 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 51MM datasheet.pdf