Artesyn Embedded Technologies BXB75-48D05-3V3FLJ
BXB75-48D05-3V3FLJ picture photo
Mfg. Part Number
BXB75-48D05-3V3FLJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 3.3V 75W
Datasheet Download
BXB75-48D05-3V3FLJ.pdf
Availability of BXB75-48D05-3V3FLJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BXB75-48D05-3V3FLJ Order Process
Ship out your order
Specifications of BXB75-48D05-3V3FLJ
Internal Part NumberEIS-BXB75-48D05-3V3FLJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBXB75
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 23.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A, 15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXB75-48D05-3V3FLJ
Related LinksBXB75-48D, BXB75-48D05-3V3FLJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
BXB75-48D05-3V3FLJ Details Description
Related parts for BXB75-48D05-3V3FLJ
RELAY TELECOM DPDT 1A 9V datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 5MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf
IC ENERGY METERING SPI 24SSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM/NEUTRAL WHT 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 125V datasheet.pdf