Bridgelux BXRA-27E1200-B-00
BXRA-27E1200-B-00 picture photo
Mfg. Part Number
BXRA-27E1200-B-00
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED ES RECT ARRAY WHITE 1330 LM
Datasheet Download
BXRA-27E1200-B-00.pdf
Availability of BXRA-27E1200-B-00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BXRA-27E1200-B-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRA-27E1200-B-00
Internal Part NumberEIS-BXRA-27E1200-B-00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesES
Packaging-
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2700K
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test1400 lm (Typ)
Current - Test500mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)29.6V
Lumens/Watt @ Current - Test95 lm/W
Current - Max1A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension22.80mm L x 25.80mm W
Height3.00mm
Light Emitting Surface (LES)-
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRA-27E1200-B-00
Related LinksBXRA-27E, BXRA-27E1200-B-00 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRA-27E1200-B-00 Details Description
Related parts for BXRA-27E1200-B-00
BOX ALUM GRAY 10.53"L X 6.59"W datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.0 OHM 2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEMBLY RED, 12.7MM datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 3W 86DB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 24W datasheet.pdf