Bridgelux BXRA-30E1200-B-00
BXRA-30E1200-B-00 picture photo
Mfg. Part Number
BXRA-30E1200-B-00
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED ES RECT ARRAY WHITE 1410 LM
Datasheet Download
BXRA-30E1200-B-00.pdf
Availability of BXRA-30E1200-B-00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BXRA-30E1200-B-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRA-30E1200-B-00
Internal Part NumberEIS-BXRA-30E1200-B-00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesES
Packaging-
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test1475 lm (Typ)
Current - Test500mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)29.6V
Lumens/Watt @ Current - Test100 lm/W
Current - Max750mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension22.80mm L x 25.80mm W
Height3.00mm
Light Emitting Surface (LES)-
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRA-30E1200-B-00
Related LinksBXRA-30E, BXRA-30E1200-B-00 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRA-30E1200-B-00 Details Description
Related parts for BXRA-30E1200-B-00
VARISTOR 297V 400A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 7POS 1MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6-DFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V -12V 40W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 13A PPAK SO-8 datasheet.pdf
RES 953 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.3A 208 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf