Bridgelux BXRA-30G0540-A-03
BXRA-30G0540-A-03 picture photo
Mfg. Part Number
BXRA-30G0540-A-03
Brief Description
LED ARRAY 530LM WARM WHT
Datasheet Download
BXRA-30G0540-A-03.pdf
Availability of BXRA-30G0540-A-03
QUANTITY
BXRA-30G0540-A-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRA-30G0540-A-03
Internal Part NumberEIS-BXRA-30G0540-A-03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesES STAR
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test530 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)18.2V
Lumens/Watt @ Current - Test83 lm/W
Current - Max350mA
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height3.00mm
Light Emitting Surface (LES)-
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRA-30G0540-A-03
Related LinksBXRA-30G, BXRA-30G0540-A-03 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRA-30G0540-A-03 Details Description
Related parts for BXRA-30G0540-A-03
RES SMD 27 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FILTER LINE 10MH 1A HORIZONTAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 8A TO220AB datasheet.pdf
THYRISTOR 800V 20A D2PAK datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A 150W TO263AA datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf