Bridgelux BXRA-35H0740-A-03
BXRA-35H0740-A-03 picture photo
Mfg. Part Number
BXRA-35H0740-A-03
Brief Description
LED ES STAR 3500K 740LM 97CRI WW
Datasheet Download
BXRA-35H0740-A-03.pdf
Availability of BXRA-35H0740-A-03
QUANTITY
BXRA-35H0740-A-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRA-35H0740-A-03
Internal Part NumberEIS-BXRA-35H0740-A-03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesES STAR
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test585 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)27.3V
Lumens/Watt @ Current - Test61 lm/W
Current - Max500mA
CRI (Color Rendering Index)97
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension19.00mm Diameter
Height3.00mm
Light Emitting Surface (LES)10.90mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRA-35H0740-A-03
Related LinksBXRA-35H, BXRA-35H0740-A-03 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRA-35H0740-A-03 Details Description
Related parts for BXRA-35H0740-A-03
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL 16-LLP datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
SIDACTOR BI 320V 35A DO41 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf