Bridgelux BXRA-50C1100-B-00
BXRA-50C1100-B-00 picture photo
Mfg. Part Number
BXRA-50C1100-B-00
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED ES RECT ARRAY WHITE 1300 LM
Datasheet Download
BXRA-50C1100-B-00.pdf
Availability of BXRA-50C1100-B-00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BXRA-50C1100-B-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRA-50C1100-B-00
Internal Part NumberEIS-BXRA-50C1100-B-00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package200
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesES
Packaging-
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 7-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test1320 lm (Typ)
Current - Test500mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)20.7V
Lumens/Watt @ Current - Test128 lm/W
Current - Max750mA
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension22.80mm L x 25.80mm W
Height3.00mm
Light Emitting Surface (LES)-
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRA-50C1100-B-00
Related LinksBXRA-50C, BXRA-50C1100-B-00 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRA-50C1100-B-00 Details Description
Related parts for BXRA-50C1100-B-00
MOSFET N-CH 30V 50A DPAK datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
WRAPOST RECEPT .015-.025" .370" datasheet.pdf
POT JOYSTICK 20K OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf