Bridgelux BXRA-50C1600-B-00
BXRA-50C1600-B-00 picture photo
Mfg. Part Number
BXRA-50C1600-B-00
Brief Description
LED ES RECT ARRAY WHITE 1830 LM
Datasheet Download
BXRA-50C1600-B-00.pdf
Availability of BXRA-50C1600-B-00
QUANTITY
BXRA-50C1600-B-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRA-50C1600-B-00
Internal Part NumberEIS-BXRA-50C1600-B-00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package200
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesES
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 7-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test1920 lm (Typ)
Current - Test500mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)29.6V
Lumens/Watt @ Current - Test130 lm/W
Current - Max750mA
Features-
Size / Dimension22.80mm L x 25.80mm W
Height3.00mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRA-50C1600-B-00
Related LinksBXRA-50C, BXRA-50C1600-B-00 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRA-50C1600-B-00 Details Description
Related parts for BXRA-50C1600-B-00
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 3W 3K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 383UH 720MA 862 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 75NH 80MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23 datasheet.pdf