Bridgelux BXRC-30G4000-F-Z3
BXRC-30G4000-F-Z3 picture photo
Mfg. Part Number
BXRC-30G4000-F-Z3
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED ARRAY 4000LM WARM WHITE
Datasheet Download
BXRC-30G4000-F-Z3.pdf
Availability of BXRC-30G4000-F-Z3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BXRC-30G4000-F-Z3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRC-30G4000-F-Z3
Internal Part NumberEIS-BXRC-30G4000-F-Z3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVero™ Thermal Management
Vero™ Handling and Assembly
Vero™ Electrical Drive Considerations
Vero™ Optical Considerations
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductVERO Series
3D ModelVero™ 18.stpVero™ 18.igs
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesVero® 18 Array
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K
Wavelength-
ConfigurationRound
Flux @ Current/Temperature - Test2666 lm (Typ)
Current - Test1.05A
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)28.8V
Lumens/Watt @ Current - Test88 lm/W
Current - Max2.1A
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle120°
FeaturesWith Connector
Size / Dimension36.20mm Diameter
Height1.90mm
Light Emitting Surface (LES)18.40mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRC-30G4000-F-Z3
Related LinksBXRC-30G, BXRC-30G4000-F-Z3 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRC-30G4000-F-Z3 Details Description
Related parts for BXRC-30G4000-F-Z3
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6SON datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 191K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A SMB datasheet.pdf
WIREMOUNT PLUG 24 CONTACT CLSD E datasheet.pdf
CAP CER 33UF 10V JB 0805 datasheet.pdf