Bridgelux BXRC-50C1000-B-04
BXRC-50C1000-B-04 picture photo
Mfg. Part Number
BXRC-50C1000-B-04
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED MODULE COB VERO WHT
Datasheet Download
BXRC-50C1000-B-04.pdf
Availability of BXRC-50C1000-B-04
QUANTITY
BXRC-50C1000-B-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRC-50C1000-B-04
Internal Part NumberEIS-BXRC-50C1000-B-04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVero™ Thermal Management
Vero™ Handling and Assembly
Vero™ Electrical Drive Considerations
Vero™ Optical Considerations
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductVERO Series
3D ModelVero™ 10.stpVero™ 10.igs
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesVero® 10 Array
Packaging-
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 4-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test1305 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)26.7V
Lumens/Watt @ Current - Test140 lm/W
Current - Max700mA
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension20.00mm L x 20.00mm W
Height1.90mm
Light Emitting Surface (LES)9.90mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRC-50C1000-B-04
Related LinksBXRC-50C, BXRC-50C1000-B-04 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRC-50C1000-B-04 Details Description
Related parts for BXRC-50C1000-B-04
CONN MODULAR 4POS FEMALE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 30V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .254M 39POS datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
HIGHLAND TERMINAL RING NON-INSUL datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ LVCMOS datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.62UF RADIAL datasheet.pdf