Bridgelux BXRC-50E4000-F-24
BXRC-50E4000-F-24 picture photo
Mfg. Part Number
BXRC-50E4000-F-24
Brief Description
LED ARRAY 4000LM COOL WHITE COB
Datasheet Download
BXRC-50E4000-F-24.pdf
Availability of BXRC-50E4000-F-24
QUANTITY
BXRC-50E4000-F-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRC-50E4000-F-24
Internal Part NumberEIS-BXRC-50E4000-F-24
Featured ProductVERO Series
3D ModelVero™ 18.stpVero™ 18.igs
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesVero® 18 Array
PackagingTray
Wavelength-
ConfigurationRound
Flux @ Current/Temperature - Test3696 lm (Typ)
Current - Test1.05A
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)28.6V
Lumens/Watt @ Current - Test123 lm/W
Current - Max2.1A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
FeaturesWith Connector
Size / Dimension36.20mm Diameter
Height1.90mm
Light Emitting Surface (LES)18.40mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRC-50E4000-F-24
Related LinksBXRC-50E, BXRC-50E4000-F-24 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRC-50E4000-F-24 Details Description
Related parts for BXRC-50E4000-F-24
IC ADC 16BIT LP UNIPOLR 8MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RING TONG 1/0AWG #5/16 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 3A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
STAND ALONE GUIDE W/ESD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf