Bridgelux BXRC-50G4000-F-04
BXRC-50G4000-F-04 picture photo
Mfg. Part Number
BXRC-50G4000-F-04
Brief Description
LED MODULE COB VERO WHT
Datasheet Download
BXRC-50G4000-F-04.pdf
Availability of BXRC-50G4000-F-04
QUANTITY
BXRC-50G4000-F-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRC-50G4000-F-04
Internal Part NumberEIS-BXRC-50G4000-F-04
Featured ProductVERO Series
3D ModelVero™ 18.stpVero™ 18.igs
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesVero® 18 Array
PackagingTray
Wavelength-
ConfigurationRound
Flux @ Current/Temperature - Test3670 lm (Typ)
Current - Test1.05A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)29.5V
Lumens/Watt @ Current - Test118 lm/W
Current - Max2.1A
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension36.20mm Diameter
Height1.90mm
Light Emitting Surface (LES)18.40mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRC-50G4000-F-04
Related LinksBXRC-50G, BXRC-50G4000-F-04 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRC-50G4000-F-04 Details Description
Related parts for BXRC-50G4000-F-04
CONN HEADER 2MM SINGLE R/A 40POS datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 3.5DIGIT LCD/LED 44-MQFP datasheet.pdf
I-O-II datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
CABLE FLAT FLX 1.18" 0.50MM 9POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V MP-25ZP/TO-263 datasheet.pdf
RES 178K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 50MM datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf