Bridgelux BXRE-30E0400-B-23
BXRE-30E0400-B-23 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-30E0400-B-23
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED ARRAY 400LM WARM WHITE COB
Datasheet Download
BXRE-30E0400-B-23.pdf
Availability of BXRE-30E0400-B-23
QUANTITY
BXRE-30E0400-B-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-30E0400-B-23
Internal Part NumberEIS-BXRE-30E0400-B-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelV6.stpV6.igs
Standard Package600
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesV Series™
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test348 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)8.8V
Lumens/Watt @ Current - Test113 lm/W
Current - Max700mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension12.50mm L x 12.50mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)6.10mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-30E0400-B-23
Related LinksBXRE-30E, BXRE-30E0400-B-23 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-30E0400-B-23 Details Description
Related parts for BXRE-30E0400-B-23
CAP TRIMMER 5-20PF 25V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS SINGLE TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 2012 datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf