Bridgelux BXRE-30G0800-A-23
BXRE-30G0800-A-23 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-30G0800-A-23
Brief Description
LED ARRAY 800LM WARM WHITE COB
Datasheet Download
BXRE-30G0800-A-23.pdf
Availability of BXRE-30G0800-A-23
QUANTITY
BXRE-30G0800-A-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-30G0800-A-23
Internal Part NumberEIS-BXRE-30G0800-A-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelV8.igs
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test550 lm (Typ)
Current - Test175mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)34.6V
Lumens/Watt @ Current - Test91 lm/W
Current - Max350mA
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension12.50mm L x 12.50mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.10mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-30G0800-A-23
Related LinksBXRE-30G, BXRE-30G0800-A-23 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-30G0800-A-23 Details Description
Related parts for BXRE-30G0800-A-23
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD123 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.28A 22 MOHM TH datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
FUSE MOD 175A 700V BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 350MA 1005 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf