Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2SC-6R8-R
UP2SC-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2SC-6R8-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 2.2A 55 MOHM SMD
Datasheet Download
UP2SC-6R8-R.pdf
Availability of UP2SC-6R8-R
QUANTITY
UP2SC-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2SC-6R8-R
Internal Part NumberEIS-UP2SC-6R8-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 2SC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating2.2A
Current - Saturation3.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)55 mOhm Max
Q @ Freq70 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.204" (5.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2SC-6R8-R
Related LinksUP2SC, UP2SC-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2SC-6R8-R Details Description
Related parts for UP2SC-6R8-R
RES SMD 38.3KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8VSSOP datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 16TSSOP datasheet.pdf
XG4 14AWG 41/30 4C UNSHLD 600V datasheet.pdf