Vicor Corporation VE-21M-CU-F4
VE-21M-CU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-CU-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W
Datasheet Download
VE-21M-CU-F4.pdf
Availability of VE-21M-CU-F4
QUANTITY
VE-21M-CU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-CU-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21M-CU-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-CU-F4
Related LinksVE-21M, VE-21M-CU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-CU-F4 Details Description
Related parts for VE-21M-CU-F4
IC FPGA 252 I/O 324FBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 6DFN datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220F datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf