Bridgelux BXRE-35E3001-D-23
BXRE-35E3001-D-23 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-35E3001-D-23
Brief Description
LED V15 3500K 3000LM 80CRI WW
Datasheet Download
BXRE-35E3001-D-23.pdf
Availability of BXRE-35E3001-D-23
QUANTITY
BXRE-35E3001-D-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-35E3001-D-23
Internal Part NumberEIS-BXRE-35E3001-D-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package60
SeriesV Series™
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test2935 lm (Typ)
Current - Test700mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)35V
Lumens/Watt @ Current - Test120 lm/W
Current - Max1.4A
Features-
Size / Dimension21.00mm L x 21.00mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)15.20mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-35E3001-D-23
Related LinksBXRE-35E, BXRE-35E3001-D-23 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-35E3001-D-23 Details Description
Related parts for BXRE-35E3001-D-23
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
TOOL CRIMP DISCO LOK 14-22AWG datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 4POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
TWEEZER POINTED 4.72" datasheet.pdf
GDT 3600V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf