Bridgelux BXRE-40E1000-B-03
BXRE-40E1000-B-03 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-40E1000-B-03
Brief Description
LED ARRAY 1000LM NEUTRAL WHITE
Datasheet Download
BXRE-40E1000-B-03.pdf
Availability of BXRE-40E1000-B-03
QUANTITY
BXRE-40E1000-B-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-40E1000-B-03
Internal Part NumberEIS-BXRE-40E1000-B-03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductChip-on-Board (COB) LED Array V Series
Standard Package840
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesV Series™
Packaging-
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test1195 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)26.7V
Lumens/Watt @ Current - Test128 lm/W
Current - Max700mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension15.80mm L x 15.80mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)9.90mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-40E1000-B-03
Related LinksBXRE-40E, BXRE-40E1000-B-03 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-40E1000-B-03 Details Description
Related parts for BXRE-40E1000-B-03
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 4.7K OHM 20SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
RES 85.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 25POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
POWER SUPPLY 24V 3.33A 80W datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
GT 1C 1#0 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 4.7 UF 20% 50 V datasheet.pdf