Bridgelux BXRE-50E0800-B-24
BXRE-50E0800-B-24 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-50E0800-B-24
Brief Description
LED ARRAY 800LM COOL WHITE COB
Datasheet Download
BXRE-50E0800-B-24.pdf
Availability of BXRE-50E0800-B-24
QUANTITY
BXRE-50E0800-B-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-50E0800-B-24
Internal Part NumberEIS-BXRE-50E0800-B-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelV8.igs
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test722 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)17.4V
Lumens/Watt @ Current - Test119 lm/W
Current - Max700mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension12.50mm L x 12.50mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.10mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-50E0800-B-24
Related LinksBXRE-50E, BXRE-50E0800-B-24 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-50E0800-B-24 Details Description
Related parts for BXRE-50E0800-B-24
LED SS QUAD HE RED DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
IC 1-OF-8 FET MUX/DEMUX 16-VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV NP0 2225 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
RES 315 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf