NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BY359X-1500S,127
BY359X-1500S,127 picture photo
Mfg. Part Number
BY359X-1500S,127
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 7A TO220F
Datasheet Download
BY359X-1500S,127.pdf
Availability of BY359X-1500S,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BY359X-1500S,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BY359X-1500S,127
Internal Part NumberEIS-BY359X-1500S,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1500V (1.5kV)
Current - Average Rectified (Io)7A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)350ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1300V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BY359X-1500S,127
BY359X-1500S,127 Details Description
Related parts for BY359X-1500S,127
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X6S 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 20MA SC70-8 datasheet.pdf