Sumida Corporation CLQ4D10NP-271NC
CLQ4D10NP-271NC picture photo
Mfg. Part Number
CLQ4D10NP-271NC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270UH 120MA 7.25 OHM
Datasheet Download
CLQ4D10NP-271NC.pdf
Availability of CLQ4D10NP-271NC
QUANTITY
CLQ4D10NP-271NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CLQ4D10NP-271NC
Internal Part NumberEIS-CLQ4D10NP-271NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCLQ4D10
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance270µH
Tolerance±30%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.25 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD
Size / Dimension0.213" L x 0.189" W (5.40mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLQ4D10NP-271NC
Related LinksCLQ4D10, CLQ4D10NP-271NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CLQ4D10NP-271NC Details Description
Related parts for CLQ4D10NP-271NC
TERM BLOCK HDR 28POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4" 100FT datasheet.pdf
Connector Receptacle 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf