Vishay Semiconductor/Diodes Division BY500-600-E3/73
BY500-600-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
BY500-600-E3/73
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 5A DO201AD
Datasheet Download
BY500-600-E3/73.pdf
Availability of BY500-600-E3/73
QUANTITY
BY500-600-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of BY500-600-E3/73
Internal Part NumberEIS-BY500-600-E3/73
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F28pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-201AD
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BY500-600-E3/73
Related LinksBY500-6, BY500-600-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BY500-600-E3/73 Details Description
Related parts for BY500-600-E3/73
RES ARRAY 13 RES 2.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN +/-15V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.2A SST3 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 20DIP datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf