Vishay Semiconductor/Diodes Division BYG10J/TR
BYG10J/TR picture photo
Mfg. Part Number
BYG10J/TR
Brief Description
DIODE AVALANCHE 600V 1.5A
Datasheet Download
BYG10J/TR.pdf
Availability of BYG10J/TR
QUANTITY
BYG10J/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BYG10J/TR
Internal Part NumberEIS-BYG10J/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,200
Diode TypeAvalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.15V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)4µs
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 600V
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYG10J/TR
Related LinksBYG1, BYG10J/TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYG10J/TR Details Description
Related parts for BYG10J/TR
CONN RING 16-22 AWG #2 SOLIS datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CAP DISCHRG 1000V 3500NF 8SO datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 ESD 8SOIC datasheet.pdf
CABLE LIMITER 250MCM 600V CU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 34POS datasheet.pdf