Vishay Semiconductor/Diodes Division BYG10KHE3/TR3
BYG10KHE3/TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BYG10KHE3/TR3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A
Datasheet Download
BYG10KHE3/TR3.pdf
Availability of BYG10KHE3/TR3
QUANTITY
BYG10KHE3/TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYG10KHE3/TR3
Internal Part NumberEIS-BYG10KHE3/TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeAvalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.15V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)4µs
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYG10KHE3/TR3
Related LinksBYG10K, BYG10KHE3/TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYG10KHE3/TR3 Details Description
Related parts for BYG10KHE3/TR3
CONN HDR BRKWAY 32POS DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 22UF 6.3V 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W SMB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf