Yageo RT1206BRE07127KL
RT1206BRE07127KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE07127KL
Brief Description
RES SMD 127K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE07127KL.pdf
Availability of RT1206BRE07127KL
QUANTITY
RT1206BRE07127KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE07127KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE07127KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE07127KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE07127KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE07127KL Details Description
Related parts for RT1206BRE07127KL
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
IC GTLP/LVTTL FANOUT DVR 24SOIC datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 10K 10MSOP datasheet.pdf
RES 150 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CRIMPING DIE (SPL-0630-E1) datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf