Vishay Semiconductor/Diodes Division BYG24GHM3/TR3
BYG24GHM3/TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BYG24GHM3/TR3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE AVALANCHE 400V 1.5A
Datasheet Download
BYG24GHM3/TR3.pdf
Availability of BYG24GHM3/TR3
QUANTITY
BYG24GHM3/TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYG24GHM3/TR3
Internal Part NumberEIS-BYG24GHM3/TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeAvalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 1.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)140ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYG24GHM3/TR3
Related LinksBYG24G, BYG24GHM3/TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYG24GHM3/TR3 Details Description
Related parts for BYG24GHM3/TR3
FIXED IND 3.3UH 5.35A 8.8 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC OPTICAL FLAG datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V P2H 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 450V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf