| Internal Part Number | EIS-HLS1.5S-X10 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Cable Ties and Cable Lacing | |
| Series | TAK-TY® HLS | |
| Packaging | 10 per Pkg | |
| Wire/Cable Tie Type | Hook and Loop - Strip | |
| Bundle Diameter | 1.50" (38.10mm) | |
| Length | 0.500' (152.40mm, 6.00") | |
| Width | 0.750" (19.05mm) | |