Vishay Semiconductor/Diodes Division BYM07-150-E3/98
BYM07-150-E3/98 picture photo
Mfg. Part Number
BYM07-150-E3/98
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 150V 500MA DO213
Datasheet Download
BYM07-150-E3/98.pdf
Availability of BYM07-150-E3/98
QUANTITY
BYM07-150-E3/98 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYM07-150-E3/98
Internal Part NumberEIS-BYM07-150-E3/98
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F7pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AA (Glass)
Supplier Device PackageDO-213AA (GL34)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYM07-150-E3/98
Related LinksBYM07-1, BYM07-150-E3/98 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYM07-150-E3/98 Details Description
Related parts for BYM07-150-E3/98
RELAY OPTOMOS 200MA 6-SMT datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN PWR PLUG SEALED 2MM datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/CLIP GOLD 18CKT datasheet.pdf
RES 310K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf